مس، نخستین فلزی که کشف شد

کابرد های میلگرد مس

مس، نخستین فلزی که کشف شد..

اولین فلزی که توسط بشر در ساخت و ساز ظروف و تسلیحات جنگی مورد استفاده قرار گرفت، مس بود. اما چرا، چرا مس پر کاربردترین فلز دنیا شده است؟

از قدیم الایام تا کنون فلز مس در صنایع پزشکی کاربرد بسیار فراوانی داشته است. از آنجایی که مس دارای خاصیت بی نظیری در ضد میکروبی بودن است، از مس برای ساخت و ساز ظروف استفاده می شده است. چرا که ظرف ها مواد غذایی را در خود نگه می داشته اند، این مقوله که از مواد غذایی در مقابل عوامل بیماری زا محافظت بشود، اهمیت فراوانی داشته است. از آنجایی که مس می توانست تمیز ترین عنصر شناخته شده برای نگهداری مواد غذایی باشد، از مس برای ساخت و ساز ظروف آشپزخانه استفاده می شده است. از طرف دیگر مس در عین سبکی مقاومت زیادی هم دارد، به همین منظور از مس برای ساخت و ساز تسلیحات جنگی هم استفاده می شده است.

نخستین فلز کشف شده در دنیا

بر اساس گفته های تاریخی اولین فلز کشف شده توسط بشر مس بوده است. فلز مس ویژگی های بسیار منحصر به فردی دارد که استفاده از آن را تبدیل به رایج ترین نوع استفاده از فلز در دنیا کرده است. مس دارای خاصیت شکل پذیری فوق العاده ای است. مقاومت بالا و در عین حال قابلیت شکل پذیری فوق العاده بالا مس را برای استفاده از آن در صنایع مختلف ایده آل کرده است. مس خاصیت ضد زنگ دارد و به راحتی پوسیده نمی شود. به همین دلیل است که ظروف مسی متعلق به ده هزار سال پیش هنوز هم که هنوز است از زیر خاک بیرون کشیده می شود. و هیچ گونه تخریبی در ساختار آنها رخ نداده است. امروزه از مس، مانند میلگرد مس برای ساخت تجهیزات الکتیریکی هم استفاده می شود. چرا که تجهیزات الکتیریکی باید رسانای خوبی برای هدایت جریان برق باشند. و مس بعد از نقره بهترین فلز شناخته شده برای انتقال جریان برق است.

امروزه از اسلب مس در صنایع دستی، ساخت ظرف و ظروف مسی، تابلو ها و.. بسیار استفاده می شود.

اهمیت مس در زندگی روزمره

مس یکی از پرکاربرد ترین فلزات در ساخت قطعات پردازنده ها و مدار های کامپیوتری است. اگر مس نبود، صنعت های هوشمند کامپیوتری با مشکلاتی بسیار اساسی مواجه بودند. در زندگی روزمره ی کنونی مس در همه جا به کار گرفته شده است. صنایع اتومبیل سازی، بسیاری از قطعات موتور یک اتومبیل را از مس تولید می کنند. صنایع ساختمان سازی و همچنین در طراحی دکوراسیون، مس یکی از پر کاربردترین عناصر شناخته شده است. 

استخراج مس 

مس به صورت طبیعی در خاک و سنگ ها وجود دارد و با استخراج از معدن های مس به دست می آید. مس یک فلز بسیار منعطف است که می تواند به راحتی تغییر شکل بدهد. در ایران معدن های بسیار بزرگی وجود دارد که بخش زیادی از فلز مس دنیا توسط این معادن تامین می شود.

» مطالعه بیشتر: باسبار مس 

استفاده ی سومری ها و مصری ها از مس

سومری ها و مصری ها و همچنین ساکنین شهر های شمالی ایران، در قدیم از برنز استفاده می کرده اند. برنز که از آلیاژ مس و قلع درست شده است در زمان تمدن های قدیم در ساخت تسلیحات نظامی استفاده های فراوانی داشته است.

بعد از کشف آهن و فولاد اهمیت مس در تولید ابزار ها و سلاح های نظامی کاهش یافت. همچنین در تمدن های پیشرفته ی قدیم مس را تجارت می کردند. از مس برای ساخت زیورآلات و ظروف قیمتی استفاده می شده است. و بعد از کشف آهن، کمتر از مس برای ساخت و ساز تسلیحات نظامی استفاده می شده است. 

عصر صنعتی و استفاده از مس

بعد از کشف برق و الکتریسیته، مس دوباره به کمک صنعت آمد. مس در مقایسه با دیگر فلزات رسانای بهتری برای جریان برق بود. به همین سبب کابل های برق از مس ساخته شدند. کابل هایی که برق را به سراسر یک سرزمین انتقال می دادند از مس درست می شدند. چرا که مس در عین ارزان بودن، بهترین انتخاب برای هدایت جریان برق بود. 

تاریخچه ی مس در ایران

استخراج مس در ایران از حدود هفت هزار سال پیش به بعد ثبت شده است. تا زمان ایلامیان یعنی از حدود سه هزارو چهارصد سال قبل از میلاد، استفاده از مس در ایران به صورت محدود اتفاق می افتاده است. اما از زمان ایلامیان به بعد شیوه های جدید در استخراج و آزاد سازی مس به ثبت رسیده است که استفاده از مس از آن زمان به بعد را افزایش داده است.

در زمان هخامنشیان یعنی از حدود پانصد سال قبل از میلاد به بعد، تولید مس به صورت گسترده تری در ایران صورت می گرفته است. بسیاری از ظروف عتیقه ی مسی که کشف شده است، متعلق به زمان هخامنشیان است. ساخت و ساز ظروف مس در دوران هخامنشیان رونق فراوانی داشته است چرا که شیوه های نوینی در زمان هخامنشیان برای استخراج مس به وجود آمده بوده است.

استفاده های باستانی در زمینه ی درمان از مس

در زمان های قدیم به درمان زخم های عفونی توسط مس معتقد بوده اند. امروزه نیز بسیاری از تجهیزات بیمارستانی از مس درست می شوند. بسیاری از سوزن ها و ابزارآلات جراحی از جنس مس هستند. استفاده از مس برای درمان زخم ها زمینه ای تاریخی دارد. در قدیم زمانی که جایی از بدن عفونت می کرده است آن قسمت را با استفاده از پلاک هایی از جنس مس پانسمان می کرده اند. 

اخگر مس

برای تهیه ی بسیاری از محصولات مسی، ورقه های مسی و یا اسلب های مسی باید مرجعی مناسب پیدا کنید که بتوانید مس و مشتقات آن را با بهترین کیفیت و مناسب ترین قیمت خریداری کنید. می توانید با کارشناسان اخگر مس تماس گرفته و محصولات ایده آل خودتان را استعلام بگیرید. 

در این مقاله سعی کردیم شما را با مس نخستین فلزی که کشف شد و  تاریخچه مس و کاربرد هایی که در طول تاریخ داشته است آشنا کنیم. و به شما بگوییم که مس، نخستین فلز کشف شده توسط بشر بوده است. بشر در ابتدا برای برآورده کردن نیاز های خودش نسبت به تسلیحات، از مس استفاده می کرده است. امیدواریم که تا حدی نسبت به نقش مهمی که مس در زندگی انسان ها داشته است واقف شده باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *